Bağışıklık Sistemini Güçlendir

Bağışıklık sistemi; vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan güçlü bir savunma sistemidir. Eğer bağışıklık sistemimiz güçlüyse birçok hastalığa karşı dimdik ayakta durabilir ve sağlıklı kalabiliriz. O nedenle özellikle havalar buzz gibi olduğunda sağlıklı olabilmek için bağışıklığı çok güçlü tutmakta fayda var. Bağışıklığımızı güçlendirmek için ne yapmamız gerektiğiyse şöyle;

Su tüketimi her zaman ve her koşulda önemli. Lütfen onu ihmal etme!

Sıcaklığın azalmasıyla doğru orantılı olarak su tüketimi de azalır. Ancak vücudumuzun su ihtiyacı her mevsimde devam eder. Bu nedenle özellikle gripten korunmak için günde 1.5-2 litre su tüketin. Unutmayın vücudumuzun dışını belirli aralıklarla su ile temizlediğimiz gibi, içini de benzer şekilde dengeli ve düzenli su tüketimi ile daha sağlıklı tutmak mümkün.

Süper bağışıklık için diyetinin antioksidan kapasitesini artır!

Antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli içeriklerdendir. Sebze ve meyvelerse diyetimizin başlıca antioksidan kaynaklarıdır. Sahip oldukları A, C, E , folik asit gibi vitaminler ; çinko, demir gibi mineraller, oligosakkaritler ve bazı fenolik bileşikler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirirler ve hastalıklara karşı vücut direncini artırırlar. O nedenle her gün 5-8 porsiyon meyve -sebze tüketmekte fayda var. Ayrıca E vitamini için çiğ badem ve fındık tüketilmesi gerekenler arasında 😊

Sağlıklı proteinler vücudunuzun temel yapı taşı onlar olmazsa olmaz!

Düşük proteinli diyetler kesinlikle bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyor. Her gün yumurta, et, tavuk, peynir, süt-yoğurt-kefir, kurubaklagiller gibi kaliteli proteinlerden en az birini doğru miktarda tüketmekse sağlığımız için en doğrusu.

Probiyotikler savunma sisteminizi güçlendiriyor.

Bağırsak florası özellikle son günlerde sağlıkla ilgili en çok konuştuğumuz şeylerden biri. Probiyotik desteğiyle bağırsak floramızı iyi beslemek bağışıklık üzerinde olumlu etkiler sağlaması nedeniyle çok kıymetli. Probiyotikler doğal olarak yoğurt, kefir ve lahahana turşusunda bulunur. Bu probiyotik bakteriler besin olarak prebiyotikleri (pırasa, enginar, patlıcan, soğan ve sarımsakta bulunan karbonhidratları) kullanır. Bu açıdan beraber tüketildiklerinde daha iyi fayda gösterirler. O nedenle diyetimizi prebiyotik ve probiyotikler açısından zenginleştirmeli ve eğer gerekiyorsa supleman alarak desteklemeliyiz.

Haftada 2 kez balık !

Özellikle soğuk deniz balıkları yüksek miktarda antioksidan etki gösteren Omega 3 içerir. Omega-3 yağlarından zengin yapısı, kaliteli protein içeriği, D vitamini, fosfor ve kalsiyum zenginliği balığı bağışıklık dostu besinler listesinde üst sıralara taşımaktadır. O nedenle lütfen haftada 2 kez balık tüket.

Bitki Çayları Önemli.

Özellikle ıhlamur, rezene, ekinezya, beyaz ve yeşil çay hem anlık rahatlama hem de uzun vadede bağışıklık sistemini güçlendirme anlamında özellikle soğuk algınlığına iyi gelir. Herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan, gebe ve emzikli olmayan yetişkinler günde 2-3 fincan bitki çayı ile bağışıklığını destekleyebilir.

Temiz beslen!

Gün içerisinde aldığınız enerji, alınan enerjinin besin ögelerine dağılımı, diyetinizin vitamin ve mineral kompoziyonu çok kıymetli. Ne yediğiniz kadar ne yemediğinizde önemli yani 😊 Tüketmemiz gereken her şeyi tükettik bide gidip üzerine şekerli kremalı bir kahve içtik. İşte orada yaptığımız tüm iyi şeylere ihanet sürecini başlatmış olduk. Çünkü bilimsel araştırmalar derki; fazla şeker tüketimi bağırsak florasını bozarak bağışıklık sistemini baskılar. Sağlıklı ve güçlü yarınlar için lütfen temiz beslenin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*