Tartı Takıntısı

Sende her sabah erkenden kalkıp tartılan grubun en sıkı üyelerinden misin? Ya da tartıda birkaç kilo eksik görebilmek için bir heves her pazartesi diyete başlayıp, her salı bırakanlardan? Bu süreci yaşayan öyle çok danışanım oldu ki. Bana geldiklerinde artık tartı konusunda büyük bir takıntıları oluşmuştu. Eğer sende böyleysen bu kendine yaptığın en büyük psikolik ve fizyolojik ihanetlerden biri. Öncelikle bilmen gereken şu ki tartıda gördüğün rakam önemli değil.  Önemli olan vücut kompozisyonun. Yani sahip olduğun yağ, kas ve su kütleleri ve de bunların vücudundaki dağılımı. Ayrıca tartıdaki rakamın her gün değişmesini beklemiyoruz. Bugün kendini dünden 1 kilogram eksik görmüş olman aynı miktarda zayıfladığın anlamını taşımıyor. Aynı şekilde ertesi gün tartıdaki 0.5 kilogramlık bir artış hemen kilo aldığını ve eyvahlar olsun aç kalmalıyım, hemen zayıflamalıyım gibi bir sürece giden bir yolda olduğunun göstergesi olmamalı senin için . Böyle yaptığın her seferde psikolojik olarak başarısızlık hissine kapılacaksın. Gelecekte gerçekten diyet yapmak istediğin ya da zorunda olduğun zamanlar için motivasyonun kalmamış olacak. Çünkü diyet senin için geçmişte çok kez deneyimlenmiş ve başarısız sonuçlar vermiş bir gündem olacak. Hadi motivasyonu sağladık diyelim, fizyolojik olarak tükenmiş olacağız. Vücut tartıdaki 2-3 kilogramlık değişimler uğruna sürekli bir açlıkla mücadele ve normal düzene geçiş arasında dengesini kaybeder ve aldığı her bir lokmayı bana enerji gelmeyebilir fikriyle depo eder. Bu süreçte hormon dengesinde bozulmalara sebep olabilir ve zayıflama süreci zorlaşır.

 

Lütfen;

Zayıflamaya karar verdiğinde hayatında ömrün boyunca sürdürebileceğin değişiklikler yapmaya çalış. Bunu tek başına başaramıyorsan beslenme planı konusunda bir diyetisyenden yardım al.

Her gün tartılma. Bir diyetisyenden yardım alıyorsan tartım işini tamamen ona bırak. Ya da amacın zayıflamak-kilo almak değil fakat stabil kalmaksa en sık haftada 1 kez olacak şekilde kilonu kontrol etmelisin.

Yılda 2 kez  rutin doktor muayenene bir de diyetisyen görüşmesi ekle ve profesyonel vücut kompozisyonu analiz cihazında bir tartım yaptırıp vücudunun ne durumda olduğunu öğren. Gerekiyorsa ve bir sorunu varsa hemen önlem al 🙂

 

Evde en doğru tartım içinse kısacası;

Haftada bir kezden sık olmamalı, hep aynı tartıda tartılmalı, sabah saatlerinde aç ve çıplak olmalısın 🙂

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*