Ramazanda Beslenme ‘nin Önemli Kuralları

Ramazanda beslenme şüphesiz ki her ramazan merak edilen bir konudur. Ramazanda diyet yapmak isteyenler yada sağlıklı beslenmek isteyenler bu makale size göre 😉

Heyecanlı ve coşkuluyum. Çok küçük yaşlarda deneyimlediğim oruç tutma eylemi benim için her zaman çok önemli olmuştur. Bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak görüyorum ki danışanlarım için de çok önemli 🙂 Bu maneviyatı hissetmek gerçekten çok keyifli. Bana düşen de hayatınızın her anında olduğu gibi oruç gündeminizi de en sağlıklı biçimde geçirmeniz 🙂

5 Maddede Ramazanda Fit Beslenme Menüsü:

1: Su tüketimi önemli.

Sağlıklı ve enerjik yapımızı koruyabilmek için günde yaklaşık 2 litre su tüketmeliyiz. Eğer yeterli su tüketimi sağlayamazsak gün içerisinde baş ağrısı, uyuklama ve genel dikkat eksikliği ile başa çıkmak zorunda kalabiliriz.

Su vücudumuz için en önemli ögelerden. Mükemmel bir vücut için; bu ayda iftarda 2 su bardağı, İftar ve sahur arasında kişisel gereksinmemize göre 5-8 su bardağı ve sahurda 3 su bardağı kadar su içmeliyiz. Dengeli su tüketimiyle hem iştah kontrolü sağlayabilir hem de sağlıklı kalabilirsiniz.

Fit not: Tükettiğin çay, kahve, meyve suyu kısacası su dışındaki hiçbir şey direk olarak su tüketiminin yerine geçmiyor, bu konuda dikkatli olmanda fayda var. Suyu direk tüketmekte zorlanıyor veya su içmeyi unutuyorsan telefonuna hatırlatıcılar ekle ve de suyunu meyvelerle daha renkli hale getir ve senin için zor olan bir konuyu keyiflendir.

2: Muhakkak Sahur Yap.

Uzun süren açlık ve bu nedenle yavaşlayan metabolizmanın vücuda verebileceği olumsuzlukları en aza indirmek oruç tuttuğumuz bu dönemde açlık süresini daha da uzatmamak adına kesinlikle sahur yapmalıyız. Sahur yapmadan geçireceğimiz oruçlu bir günde yaklaşık 20 saatlik açlık sonrası metabolizma hızımız düşecek ve çok uzun süreli açlık sonucu iftarda iştah yönetimi zorlaşıp gereğinden fazla besin tüketimiyle kilo artışı görülebilmekte.

3: Tam Tahıllı Beslen.

Tam tahıllar; yüksek posa oranı sayesinde tokluk hissinizi arttıracak, sindirim siteminizi rahatlatacak, kan şekeri dengesi sağlayacak, iştah kontrolünüze yardımcı olacak ve ağırlık kontrolü sağlayacak. Bunlarla kalmayıp sizi kolon kanserinden dahi koruyucu etki gösterecek. Düşük glisemik indeksi sayesinde kan şekerinde ani değişikliklere neden olan bir tehdit olmayacak ve kan şekeri kontrolü sağlayacak. Bitkisel kaynaklı bir besinler olması nedeniyle kolesterol içermez; hatta yüksek oranda lif içermesi nedeniyle kan kolesterol seviyesini olumlu etkiler. Kan dolaşımını olumlu etkiler ve yüksek tansiyona karşı koruyucu etki gösterir.

4: Ara Öğün Yap.

Uzun süreli açlık nedeniyle metabolizmayı hızlandırmanın en önemli adımı hayatımıza ara öğünler katmak J Bu ara öğünlerde tercih edeceğiniz süt ve süt ürünleri yanında taze ya da kuru meyveler kesinlikle sağlıklı ve formda kalmanıza yardımcı olacak.

5: Hareket Et

Bu süreçte düzenli fiziksel aktivite alışkanlığınızı bırakmak üzülerek söylüyorum ki dünyanın en büyük hatalarından L Bu süreçte iftardan 1.5-2 saat sonra yapacağınız hafif tempo egzersizlerle metabolizmanızı canlandırın, vücudunuzu sıkılaştırın 🙂

Hayırlı, sağlıklı ve formda bir Ramazan geçirmeniz dileğiyle.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*