Sihirli Yumurta

Melek'teki Melek sihirli yumurtayı anlatıyor :)

elvan odabaşı kanarBu hafta ‘Melek’ Programında bir melek vardı ve bizlere yumurtanın faydalarını anlattı. formeo&FitizDietMutfak stajyeri olarak idolüm olan sevgili Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar’dan bahsediyorum 🙂

Öncelikle programda yumurta konuşulacağı için stüdyonun bir bölümü tavuk kümesi konseptindeydi ve çok keyifliydi J Program sevgili Melek Baykal’ın yumurtanın faydalarını konuşmak üzere Elvan Odabaşı Kanar’ı anons etmesi ile başladı. Bende keyifle izledim. Sizler için de programdan aldığım sağlık notlarımı paylaşmaya karar verdim. Keyifle okuyunuz 🙂

Sevgili Elvan Odabaşı Kanar ilk olarak ‘6. Aydan sonra bebeklerimizi ek besinlerle tanıştırırken meyve ve yoğurttan hemen sonra anne sütü gibi kaliteli protein içeren yumurtayla bebeklerimizi tanıştırmalıyız’ dedi.

Kaliteli protein olması ve ucuz bir besin olması sebebi ile soframızda her gün yumurta bulundurmamız gerektiğini ve bunun kan lipit profilini kesinlikle olumsuz etkilemediğini, önemli olan noktanın ise sütümüzü, peynirimizi yağı azaltılmış tercih etmemiz gerektiğini belirtti. Günde 2’den fazla yumurta tüketiminin de literatürlerce doğru olmadığını belirtti.

elvan odabaşı kimTam pişmemiş yumurtaların Salmonella bakterisi içerebileceği için vücudumuzda zararlı etki göstereceğini, aynı zamanda fazla pişmiş olması yani yumurtanın sarısı ve beyazının birleştiği yerde yeşilimsi bir halka oluşmasının yumurtanın besin değerini olumsuz etkilediğini belirtti. Yumurtalarımızı ortalama 5 dk kaynatmamız gerektiğini belirtti.

Yumurtanın tazeliğini anlamak içinse kırdığınızda sarısının dağılmıyor olmasına dikkat etmemiz gerektiğini belirtti.

Sabah kahvaltıda yumurta tüketiminin tokluk hissini arttırdığı ve iştah kontrolü sağladığını yani zayıflama diyetimizin en sihirli besinler olduğunu belirtti.
elvan odabaşı kanarBıldırcın yumurtası ve tavuk yumurtasının benzer besin değerlerine sahip olduğunu ve 1 tavuk yumurtası yerine 3-4 adet bıldırcın yumurtası tüketebileceğimizi belirtti.

Pişmiş yumurtanın oda sıcaklığında max 2 saat durması 2 saatten sonra bozulabileceğini ve tüketilmemesi gerektiğini belirtti.

Yumurtanın demirden zengin olduğunu belirtti ve kahvaltıda siyah çay ve yumurtayı bir arada tüketmenin yumurtanın demir emilimini azalttığını ve çayımızı bir dilim limonla birlikte tüketmemiz gerektiğini belirtti.

Dip Not: Yarın sınavım olduğu için programın devamı ve lezzetli fit tarifleri bir sonraki yazıma sakladım umarım bana kızmazsınız.Keyifle okuyunuz 🙂

Bu keyifli programı izlemek için tıklayınız…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*