Mucize İçecek Yeşil Çay

mucize-içecek-yeşilçay-e1399307436666-300x281Çay (ıhlamur, adaçayı gibi bitki çayları dışında) Camellia sinensis adında bir bitkidir. Bildiğimiz siyah çay ve yeşil çay ve beyaz çay (oolong) aslında aynı bitkiden elde edilmektedir.

Aralarındaki tek fark ise toplanma ve sonrasında geçtiği işlemlerdir.

Yeşil çay toplandıktan sonra okside olmasına neredeyse hiç izin verilmez ve bu yüzden hem daha açık renklidir hem de daha fazla antioksidan içerir.

Beyaz çay ise toplanır toplanmaz buhara maruz bırakılır ve daha ilk başta oksidasyon işlemi durdurulmuş olur. Bu yüzden beyaz çay antioksidan miktarı en en en yüksek çaydır J Tabi bu faydalarıyla doğru orantılı olarak fiyatı da artmaktadır.

Beyaz çay en yüksek antioksidan kapasiteye sahip olandır, sonra yeşil ve en az siyah çay antioksidan etki göstermektedir.

Kafein oranlarına baktığımızda ise en düşük kafein oranıyla beyaz çay birinci sırada hemen ardından yeşil çay ikinci ve en yüksek kafein oranıyla siyah çay sonuncu sırada yer almaktadır.

Ben bugün favorim olan Jasmine Pearls’dan bahsedeceğim.

Jasmine Pearls Nedir?

Çin kökenli yeşil çay yapraklarını ve yasemin çiçeğini çok özel bir formda buluşturan rahatlatıcı, lezzetli ve keyifli bir çay.

Sadece özenle toplanan tomurcuk ve en üstteki iki taze yeşil çay yaprağının kullanıldığı bu çayda yapraklar yasemin çiçeği ile birlikte tek tek elle sarılarak inci şekline getirilir. Bu sayede yasemin çiçeği özel aroma ve kokusunu uzun süre korur.

mucize içecek yeşilçayJasmine Pearls’in Faydaları Nedir Nedendir?

Yeşil çay bileşiminde bulunan ‘epi-gallo-kateşin-3-gallat’ vücuttaki yağ yakım hızını artırarak obeziteye karşı iyi bir savaşçı olabileceği düşünülüyor. Bir çok çalışma yeşil çayda bulunan kateşinlerin yüksek oranda tüketiminin karın çevresi yağlanmasını azalttığını belirtiyor.

Kateşinler kan basıncını düzenliyor ve kan lipid profilini iyileştirici etki gösteriyor.

Yeşil çay yine içerisinde bulunan kateşinler sayesinde anti-inflamatuar etki gösteriyor ve ülseratif kolit, chron hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterip, barsak fonksiyonlarını iyileştiriyor.

İçerdiği polifenoller sayesinde antioksidan etki göstererek kansere karşı koruyucu etki gösteriyor.

Yaseminse eşsiz aromasıyla yeşil çayı keyifli bir hale getiriyor ve sakinleştirici etki gösteriyor.

Jasmine Pearls Tüketim Şekli ve Miktarı Nedir?

77 ºC – 85 ºC sıcaklıktaki 250 ml suya 1 çay kaşığı eklenerek 6-8 dakika demlenmesi önerilir. Aynı çay 2-3 defa demlenebilir.

Günde 1-2 fincan Jasmine Pearls tüketerek yeşil çayın olumlu etkilerini vücudunuzda hissetmeniz mümkün.

Sağlıklı, mutlu ve formda günler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*