Sdiyet’in Güzellik Diyeti

sdiyet-güzellik-diyeti-300x200Şüphesiz ki biz kadınlar güzel ve sağlıklı bir cilt istiyoruz bunun için de çeşitli yöntemler uyguluyoruz. Mankenler de sağlıklı ve güzel ciltlerinde beslenmenin payının büyük olduğunu söylüyorlar….. . Eminim ki siz de güzel bir cilt istiyor ve bunu hak ediyorsunuz. Ben de bu yüzden siz değerli okuyuculara güzelliğimizi beslenme düzenimizle desteklemenin yollarını anlatacağım.

Güzel ve sağlıklı bir cilt için altın anahtar cildin nem ve antioksidan kapasitesini arttırmaktır.

Cildin nem kapasitesini yeterli su tüketimi ile arttırabilirsiniz. Kabaca günde 8- 10 su bardağı su tüketimi yeterli olacaktır. Su, vücudunuzdaki toksik öğelerin uzaklaştırılmasını sağlayacak ve cildinizin nem oranını arttırarak nemli, sağlıklı ve genç bir cilt görünüme kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Burada dikkatinizi çekmek istediğim nokta ise sıvı değil su tüketimi. Çay, kahve gibi diüretik içecekler vücudun nem kapasitesini arttırmayacağı gibi daha da azaltacaktır.

Cildin antioksidan kapasitesini ise vitamin ve mineraller sayesinde arttırabiliriz. Antioksidan besinler cildimizi kirleten, yıpratan ve yaşlandıran etkenlere karşı asi savaşçılardır. Bu savaşçılardan her birinin özel uzmanlık alanlarına bakacak olursak;


sevgi-sevmez-güzellik-diyeti-300x300C Vitamini:
Cildinizi zararlı güneş ışınlarından, sigara gibi zararlı çevresel etkenlerden kısacası bütün serbest radikallerden koruyacaktır. Cildin esnekliğini arttırıp kırışıklık oluşumunu bir miktar engelleyecek olan kolajen için gereklidir. Kan dolaşımını olumlu etkilemektedir. Yaralanma ve iltihaplanmalarda iyileşme sürecin desteklemektedir. C Vitamini depo edilmediği için günlük C Vitamini alımınıza dikkat edin.

‘C Vitamini almak için ne tüketmeliyim?’ diyorsanız: Portakal, mandalina, kivi, maydanoz, yeşil biber, kuşburnu gibi besinleri diyetinizden eksik etmeyin derim 

E Vitamini: Cilt kanserine karşı koruyucu etkisi vardır. Kan dolaşımı ve normal kan pıhtılaşmasını desteklediği için ciltte iz oluşmasını engelleyecek ve mevcut izlerin görünümünü azaltıcı etki gösterecektir. Diyetinizi yağlı tohumlardan ve koyu yeşil yapraklı sebzelerden zenginleştirerek E Vitamini alımınızı arttırabilirsiniz.

A Vitamini: Cildi koruyan epitel dokunun bütünlüğü için gereklidir. Cildin kurumasını engeller. Havuç, kayısı, balkabağı, koyu yeşil yapraklı sebzelere diyetinizde yer vererek A vitamini gereksinmenizi sağlayabilirsiniz.

Demir: Hücrelere oksijen taşır ve kan dolaşımını hızlandırarak ışıldamanıza yardımcı olur  Et, kuru baklagiller ve sebzeler demirden zengindir.

Alkol ve sigara tüketiminizi sınırlandırın.

Sindirim sisteminizin düzenli olmasına özen gösterin. Sindirim sistemi düzeninizle ilgili detayları bir sonraki yazımı bekleyiniz 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*