Sağlıklı Beslenmenin Sırrı 4 Yapraklı Yoncada Saklı

4 yapraklı yoncaGünümüzün en popüler konularından olan diyet, zayıflama, sağlıklı beslenme hakkında maalesef ki çok fazla şey duyuyoruz ve biliyoruz. İşin acı tarafı ise bu çünkü duyduğumuz şeylerin birçoğu yanlış.Bu yanlışlığı düzeltmek adına yazımda sizlere temel anlamda ‘sağlıklı beslenme nedir?’i anlatmaya çalışacağım.

Beslenme kişinin hayatını devam ettirebilmesi için vücudun gereken besin öğesi ihtiyacını karşılamaktır. Hiçbir şeyden mahrum kalmadan yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmektir.

Yeterli ve dengeli beslenme ise vücudun büyümesi,yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli miktarda alınmasıdır.

Yeterli ve dengeli bir beslenme düzeniyle hastalıklardan korunabilir ve sağlıklı bir yaşam sürdürebiliriz.

Yeterli ve dengeli beslenmenin temeli 4 ana besin grubunu her öğünde belirli oranlarda tüketmektir. 4 ana besin grubuysa 4 yapraklı yoncayla simgelenmiştir.

Peki bu büyük sır yani 4 yapraklı yonca nedir?

Dört yapraklı yonca mutluluk ve şansı simgelemektedir. Yoncanın yapraklarının kalp biçiminde olması; kalp sağlığını ve sevgiyi sembolize ederken, zeytin dalları da barışı ve Akdeniz diyetinde çok önemli bir unsur olan zeytinyağını temsil etmektedir.

4 yapraklı yonca modeli, beslenme kültürümüze uygun, bizlere sağlıklı bir yaşamı dört besin grubunun dengeli bir şekilde tüketimi ile vadeden akılda kalıcı ve kolay anlaşılabilir bir besin modelidir.

Dört yapraklı yoncanın birinci yaprağını süt ve süt ürünleri, ikinci yaprağını et, yumurta ve kuru baklagiller, üçüncü yaprağını sebze, meyveler ve son olarak dördüncü yaprağını ise temel enerji kaynağımız olan tahıl grubu oluşturmaktadır.

İşin sırrı ise her öğünde 4 yapraklı yoncanın 4ünden de besin tüketmekte saklı.

♣ Süt Grubu

Süt, peynir, yoğurt ve süttozu gibi süt kökenli besinlerdir.

Protein oranı yüksek olan süt iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

Kalsiyum kaynağı olması sebebiyle Büyüme ve gelişme, Dokuların onarımı, Kemik gelişimi ve sağlığı için oldukça önemlidir. Ayrıca yapılan çalışmalar Sütün özellikle kalsiyum kaynağı olması nedeniyle zayıflamada çok etkin olduğunu söylemektedir.

Günde 2-3 porsiyon(400-600 ml süt 8-12 yemek kaşığı yoğurt) tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Tercihen tam yağlı, yarım yağlı ya da light olarak tüketilebilir fakat light olanların içerisinde vücudumuz için önemli yağ asitleri bulunmadığı için tercih Yağı yağsız olmayanları tüketmek daha doğru olabilir.

 

♣ Et, Yumurta, Kuru baklagiller

Bu grupta kırmızı et, tavuk, balık, hindi, yumurta, kuru baklagiller (nohut, mercimek, kuru fasulye…), yağlı tohumlar (fındık, fıstık, badem, ceviz…) yer almaktadır.

Et ve et ürünleri protein kaynağıdır ve B12 vitamini sadece et ürünlerinde bulunmaktadır. Özellikle demirden zengin oldukları için anemi oluşmaması için günde 2-3 porsiyon tüketilmelidir.

Balık omega-3 kaynağı olduğu için haftada en az 2 kez tüketilmelidir.

Kuru baklagiller bitkisel protein ve posa kaynağıdır bu nedenle haftada 2-3 kez tüketilmelidir.

Yağlı Tohumlar sağlıklı yağlar içerdikleri için diyetimizde muhakkak yer almalıdır.

♣ Sebze ve Meyveler:

Bitkilerin yenebilen kısımları sebze ve meyve grubunda yer almaktadır. Su içeriklerinin çok yüksek olması sebebiyle günlük enerji, yağ ve protein gereksinimine fazla katkıda bulunmazlar.

Meyve ve sebzeler vitamin, mineral ve posadan zengin besinlerdir.

Posa kan şekerini ve kan basıncını düzenler, tokluk hissi verir, kabızlığı önler.

Yüksek antioksidan kapasiteleri nedeniyle vücudumuza zararlı şeylerin (sigara, fastfood, çevre kirliliği…) etkilerinin yok edilmesini sağladıkları için günde 5-9 porsiyon tüketilmesi gerekmektedir.

♣ Tahıllar

Buğday, pirinç, mısır, çavdar ve yulaf gibi tahıl taneli ürünlerdir.

Temel enerji kaynağımızdır. Günde 5-8 porsiyon kullanılmalıdır.

Bu tavsiyeler ek olarak:

Kahvaltısız güne başlamayın, asla öğün atlamayın ve günde 8-10 su bardağı su tüketin.

Fastfood, şeker, alkol ve tuz tüketimini kısıtlayın.

Yağ tüketimi diyet açısından çok önemlidir ve yağsız bir diyet sağlıklı değildir önemli olan bitkisel kaynaklı yağlar tüketmektir.

Sağlıklı pişirme yöntemleri kullanılmalıdır

Son olarak diyet efsanelerine lütfen inanmayın mucize besin, diyet yoktur her şey düzenli ve dengeli beslenmeden geçer.

Kendinize iyi bakın .Sağlıklı ve mutlu günler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*