Recep Kaan Yılmaz ile Beslenme Üzerine Söyleşi

recep kaan yılmaz

Hayatımıza Hayat Bilgisi dizisi Süzme karakteriyle giren ve Acemi Cadı Toygar karakteriyle genç kızların kalbini çalan Recep Kaan Yılmaz, her zaman çok sağlıklı, fit ve konumuzla ilgisi yok ama tevazu sahibi dünya tatlısı bir insan :))

◊ Sizin için beslenme ve sağlıklı beslenme ne demektir? Sağlıklı beslendiğinizi düşünüyor musunuz?

Benim için sağlıklı beslenme ya da beslenme demek, yemek yemek demek 🙂 O yüzden evet, sağlıklı besleniyorum. Yemek seçmeyen birisiyim, göstermesem de boğazıma düşkünümdür, dikkat ettiğim şeylerse sadece şunlar:a-hızlı-yemek(fast-food) alışkanlığından kendimi uzaklaştırdım son birkaç yıldır; iki ayda bir hamburger yerim canım çektiğinden, o kadar. Dışarıda menü iskender, kebap, lokanta yemeklerinden ibaret benim için.b-Kola ve türevlerini pek tüketmiyorum. Su ya da ayran daha güzel, ama sanılmasın ki, ayranı son zamanlarda içmeye başladım 🙂 Ben yoğurdu çok severim ve her yemekte mutlaka yerim, evdeyken kendi mayaladığımız yoğurt olur her zaman, ama yoğurt varken dahi ayran içiyorum. Yediğimiz her şeyin ihtiva ettiği zehirler malumken yoğurttan vazgeçmemeli kimse!c-Bir de şu ”kan grubuna göre beslenme” durumu var. İnternetten araştırın, yalan değil pek, dikkat etmek fark ettiriyor.

Yoğun ve düzensiz olan iş hayatınıza rağmen oldukça fit ve çok sağlıklı görünüyorsunuz.Bunu özel bir beslenme programı,düzenli egzersiz veya dikkat ettiğiniz bir takım şeylerle mi sağlıyorsunuz?

6 yaşımda başladığım yüzme sporunu 17 yaşımda bıraktım. Sanırım hala o yılların ekmeğini yer vaziyetteyim. Spor salonunda çalışmaya daha bu sene başladım, hatta bir de diyet program yazdılar bana, pek uyamadım hala. Sorun şu ki, ben spor salonunda çok sıkılıyorum, ama bunu artık göze alıp düzenli gitmeye, son bir aydır, başladım.

Formda ve iyi görünmek için kısa süreli diyetler mi yoksa uzun süreli sağlıklı beslenme düzeni mi?

Sanırım iyi görünmek insandan insana değişiyor, bazısı çok dikkatli yaşar bunun için, bazısı kafaya takmaz. Metabolizma meselesi ve ayrıca da göreceli bir durum; kime göre iyi gözükmek? Bu sorunun tek cevabı şudur benim için; kendine göre! Ben belli saatlerde yemem mesela, bir gün yemek yediğim saat, diğer günle uyuşmaz, gece yemeğe bayılırım ve gece de ağır öğünler yerim. Tere yağına bayılırım. Zaten bizim evde zeytinyağı ve tuzlu tereyağı dışında yağ kullanılmaz. Mesela kızartmaları zeytinyağıyla yaparım. Margarin denilen pis şey asla ve asla eve giremez! Haftada en az bir gün bir dilim somon yerim. Zaten o bir dilim bile zor bitiyor, garip balık şu somon! Yanında kıvırcık salata, bol yağ ve limonla vb.. 🙂 Kuru yemiş severim çok, kuru üzüm, ceviz, fındık vb. Güneşte kurutulmuş kayısı (kararmış olmasından anlaşılır, gerçi ona da yol-yordam bulmuştur bulan ya, neyse) çok severim.

 Formda gözükmek için öncelikle hareket edin, ev yemeği yiyin, dışarıda güvenilir lokantaları tercih edin, bol soğan ve sarımsak tüketin, ikisi de mucizedir, yoğurt yiyin, yapay yağdan uzak durun, tereyağı en sağlıklı yağdır, saçma sözlere kulak asmayın, hamburger vs. uzak durun! Ayda bir defa belki.. Kısa ya da uzun süreli diyete gerek yok o zaman 🙂

Yemeklerle aranız nasıldır? Mesela favori yemeğiniz nedir? Mutfağa girip bir şeyler yapmaktan hoşlanır mısınız?

Mutfağı batırmaya bayılırım! Baharatı, sarımsağı, soğanı, yağı bol kullanan biriyim bu arada! Favori yemek yok, o gün canım ne çekiyorsa, o benim favori yemeğimdir! Dediğim gibi, hiç yemek ayırmam.

Çok da hoşlanmadığınız bir besini,sağlığınıza çok faydalı olduğu için tüketir misiniz ya da çok sevdiğiniz bir besini zararlı olduğu için tüketmekten kaçınır mısınız?

Çok hoşlanmadığım bir besin yok ki benim 🙂 Tadı güzel olsa da, hızlı-yemeklerden uzak duruyorum sadece.

Son olarak değerli okurlara beslenme ve diyet üzerine tavsiyeleriniz nelerdir?

Son olarak, ne diyeyim, yukarıda dedim zaten bir sürü ama, yiyin! Vücudunuzun yakıta ihtiyacı var, yiyin ve hareket edin. Ve asla ama asla ilaç kullanmayın! Eğer ciddi bir hastalık vs. söz konusu değilse, kullanmayın. Öyle grip, üşütme, ağrı için ilaç almayın, kendinize bakarsanız, gerisini o halleder. Vücudu zayıflatan yemek yememek ve ilaç kullanmaktır. Bu ikisinden de uzak durun. Güzel görünürsünüz! Kısacası, kendinize iyi bakın! 🙂

Beni kırmayıp yoğun iş hayatına rağmen zaman ayırıp,sorularıma cevap verdiği için Recep Kaan Yılmaz’a çok teşekkürler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*